Seiko Instruments S-1132B41-I6T2G
S-1132B41-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B41-I6T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.1V 0.3A SNT6A
Datasheet Download
S-1132B41-I6T2G.pdf
Availability of S-1132B41-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1132B41-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B41-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1132B41-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B41-I6T2G
Related LinksS-1132B, S-1132B41-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B41-I6T2G Details Description
Related parts for S-1132B41-I6T2G
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 3.9K OHM 12SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OC-050F070O-CRIMPTOOLINGKIT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SRT datasheet.pdf