Seiko Instruments S-1132B50-I6T2U
S-1132B50-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B50-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.3A SNT6A
Datasheet Download
S-1132B50-I6T2U.pdf
Availability of S-1132B50-I6T2U
QUANTITY
S-1132B50-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B50-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1132B50-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B50-I6T2U
Related LinksS-1132B, S-1132B50-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B50-I6T2U Details Description
Related parts for S-1132B50-I6T2U
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 25V SMD datasheet.pdf