Seiko Instruments S-1132B51-I6T2U
S-1132B51-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B51-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.3A SNT6A
Datasheet Download
S-1132B51-I6T2U.pdf
Availability of S-1132B51-I6T2U
QUANTITY
S-1132B51-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B51-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1132B51-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B51-I6T2U
Related LinksS-1132B, S-1132B51-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B51-I6T2U Details Description
Related parts for S-1132B51-I6T2U
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1000VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MTK STR HDR datasheet.pdf
PTC-FUSE SMD (1812) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
KIT CONN HCS-125 SERIES datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 10POS R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 8MM YELLOW 1DIGIT CA datasheet.pdf