Seiko Instruments S-1132B51-U5T1G
S-1132B51-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B51-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B51-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B51-U5T1G
QUANTITY
S-1132B51-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B51-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B51-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B51-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B51-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B51-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B51-U5T1G
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf