Seiko Instruments S-1132B53-M5T1G
S-1132B53-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B53-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.3V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B53-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B53-M5T1G
QUANTITY
S-1132B53-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B53-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B53-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B53-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B53-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B53-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B53-M5T1G
RES SMD 3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOICE CODEC 3.3V/5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12-SON datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf