Seiko Instruments S-1132B55-I6T2U
S-1132B55-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B55-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 5.5V 0.3A SNT6A
Datasheet Download
S-1132B55-I6T2U.pdf
Availability of S-1132B55-I6T2U
QUANTITY
S-1132B55-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B55-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1132B55-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B55-I6T2U
Related LinksS-1132B, S-1132B55-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B55-I6T2U Details Description
Related parts for S-1132B55-I6T2U
TRANS AUDIO 150/600-600/2.4K IMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 600W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 584X914MM datasheet.pdf
LED LM231A COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf