Seiko Instruments S-1167B25-I6T2G
S-1167B25-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B25-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B25-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B25-I6T2G
QUANTITY
S-1167B25-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B25-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B25-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B25-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B25-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B25-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B25-I6T2G
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DL 4-1 16-SOIC datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf