Seiko Instruments S-1167B37-M5T1G
S-1167B37-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B37-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B37-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B37-M5T1G
QUANTITY
S-1167B37-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B37-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B37-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B37-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B37-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B37-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B37-M5T1G
KWIK KLIP MICRO J-TYPE 5/8"LONG datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 15PSI datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 5V datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 4A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.25A 184 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf