Seiko Instruments S-1167B48-I6T2U
S-1167B48-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B48-I6T2U
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.8V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B48-I6T2U.pdf
Availability of S-1167B48-I6T2U
QUANTITY
S-1167B48-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B48-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1167B48-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B48-I6T2U
Related LinksS-1167B, S-1167B48-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B48-I6T2U Details Description
Related parts for S-1167B48-I6T2U
KIT STARTER FOR STM32F10XE MCU datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EEX 24V DC SOL VLV W-O MO , W-CO datasheet.pdf