Seiko Instruments S-1167B49-I6T2G
S-1167B49-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B49-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 4.9V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B49-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B49-I6T2G
QUANTITY
S-1167B49-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B49-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B49-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B49-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B49-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B49-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B49-I6T2G
CAP CER 0.015UF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DUCT JOINING STRIP WHT X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00068UF RADIAL datasheet.pdf