Seiko Instruments S-1167B55-I6T2G
S-1167B55-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B55-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 5.5V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B55-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B55-I6T2G
QUANTITY
S-1167B55-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B55-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B55-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B55-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B55-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B55-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B55-I6T2G
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3150-500 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
2" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf