Seiko Instruments S-1170B18UC-OTDTFG
S-1170B18UC-OTDTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B18UC-OTDTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B18UC-OTDTFG.pdf
Availability of S-1170B18UC-OTDTFG
QUANTITY
S-1170B18UC-OTDTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B18UC-OTDTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B18UC-OTDTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B18UC-OTDTFG
Related LinksS-1170B18, S-1170B18UC-OTDTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B18UC-OTDTFG Details Description
Related parts for S-1170B18UC-OTDTFG
BOX PLASTIC GRAY 8.74"L X 5.74"W datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 50 CONTAC datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD datasheet.pdf