Seiko Instruments S-1170B19UC-OTETFG
S-1170B19UC-OTETFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B19UC-OTETFG
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B19UC-OTETFG.pdf
Availability of S-1170B19UC-OTETFG
QUANTITY
S-1170B19UC-OTETFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B19UC-OTETFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B19UC-OTETFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B19UC-OTETFG
Related LinksS-1170B19, S-1170B19UC-OTETFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B19UC-OTETFG Details Description
Related parts for S-1170B19UC-OTETFG
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 45A 600V datasheet.pdf
CONN TNC JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 6A datasheet.pdf