Seiko Instruments S-1170B23UC-OTITFG
S-1170B23UC-OTITFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B23UC-OTITFG
Brief Description
IC REG LDO 2.3V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B23UC-OTITFG.pdf
Availability of S-1170B23UC-OTITFG
QUANTITY
S-1170B23UC-OTITFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B23UC-OTITFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B23UC-OTITFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B23UC-OTITFG
Related LinksS-1170B23, S-1170B23UC-OTITFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B23UC-OTITFG Details Description
Related parts for S-1170B23UC-OTITFG
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 50' datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5MM 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC EXPND AND-ORINV GATE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB 19, AFS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf