Seiko Instruments S-1170B30UC-OTPTFG
S-1170B30UC-OTPTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B30UC-OTPTFG
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B30UC-OTPTFG.pdf
Availability of S-1170B30UC-OTPTFG
QUANTITY
S-1170B30UC-OTPTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B30UC-OTPTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B30UC-OTPTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B30UC-OTPTFG
Related LinksS-1170B30, S-1170B30UC-OTPTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B30UC-OTPTFG Details Description
Related parts for S-1170B30UC-OTPTFG
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 9USMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC LNA BROADBAND 2OUT 8-UMAX datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 556 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
FILTER SAW 1.5754GHZ GPS SMD datasheet.pdf
CABLE 10POS MALE-FEMALE STR 12' datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf