Seiko Instruments S-1170B50UC-OUJTFG
S-1170B50UC-OUJTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B50UC-OUJTFG
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B50UC-OUJTFG.pdf
Availability of S-1170B50UC-OUJTFG
QUANTITY
S-1170B50UC-OUJTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B50UC-OUJTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B50UC-OUJTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B50UC-OUJTFG
Related LinksS-1170B50, S-1170B50UC-OUJTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B50UC-OUJTFG Details Description
Related parts for S-1170B50UC-OUJTFG
IC MPU RESET CIRC 4.37V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 33MA 43 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf