Seiko Instruments S-1170B52UC-OULTFG
S-1170B52UC-OULTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B52UC-OULTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.2V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B52UC-OULTFG.pdf
Availability of S-1170B52UC-OULTFG
QUANTITY
S-1170B52UC-OULTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B52UC-OULTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B52UC-OULTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.2V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B52UC-OULTFG
Related LinksS-1170B52, S-1170B52UC-OULTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B52UC-OULTFG Details Description
Related parts for S-1170B52UC-OULTFG
TOOL CRIMP W/DIE CST-100 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf