Seiko Instruments S-1170B54UC-OUNTFG
S-1170B54UC-OUNTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B54UC-OUNTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.4V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B54UC-OUNTFG.pdf
Availability of S-1170B54UC-OUNTFG
QUANTITY
S-1170B54UC-OUNTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B54UC-OUNTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B54UC-OUNTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.4V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B54UC-OUNTFG
Related LinksS-1170B54, S-1170B54UC-OUNTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B54UC-OUNTFG Details Description
Related parts for S-1170B54UC-OUNTFG
CAP CER 75PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
POWER SUPPLY 125W 24V DIN RAIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf