Seiko Instruments S-1200B16-M5T1G
S-1200B16-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B16-M5T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1200B16-M5T1G.pdf
Availability of S-1200B16-M5T1G
QUANTITY
S-1200B16-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B16-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1200B16-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.55V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B16-M5T1G
Related LinksS-1200B, S-1200B16-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B16-M5T1G Details Description
Related parts for S-1200B16-M5T1G
CONN HDR 20POS DUAL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 65M 40-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PIN TOP DRAWER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf