Seiko Instruments S-1200B17-I6T2U
S-1200B17-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B17-I6T2U
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.7V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B17-I6T2U.pdf
Availability of S-1200B17-I6T2U
QUANTITY
S-1200B17-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B17-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1200B17-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.55V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B17-I6T2U
Related LinksS-1200B, S-1200B17-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B17-I6T2U Details Description
Related parts for S-1200B17-I6T2U
CONN PLUG HOUSING EP .156 7POS datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING 5 POS 3.96MM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LAMP DVR FLUORES 600V 20-DIP datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD CBL 5FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 175 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 2.5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf