Seiko Instruments S-1200B19-I6T2G
S-1200B19-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B19-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B19-I6T2G.pdf
Availability of S-1200B19-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1200B19-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B19-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1200B19-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.55V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B19-I6T2G
Related LinksS-1200B, S-1200B19-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B19-I6T2G Details Description
Related parts for S-1200B19-I6T2G
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE PINS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf