Seiko Instruments S-1200B27-I6T2U
S-1200B27-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B27-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B27-I6T2U.pdf
Availability of S-1200B27-I6T2U
QUANTITY
S-1200B27-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B27-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1200B27-I6T2U
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B27-I6T2U
Related LinksS-1200B, S-1200B27-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B27-I6T2U Details Description
Related parts for S-1200B27-I6T2U
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FUSE 80A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf