Seiko Instruments S-1200B30-I6T2G
S-1200B30-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B30-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B30-I6T2G.pdf
Availability of S-1200B30-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1200B30-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B30-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1200B30-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B30-I6T2G
Related LinksS-1200B, S-1200B30-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B30-I6T2G Details Description
Related parts for S-1200B30-I6T2G
CONN HEADER 14POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLUE datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM PROG 12 TCHS SERIAL+USB IVY datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS PNL MNT PIN datasheet.pdf