Seiko Instruments S-1200B37-M5T1G
S-1200B37-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B37-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1200B37-M5T1G.pdf
Availability of S-1200B37-M5T1G
QUANTITY
S-1200B37-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B37-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1200B37-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B37-M5T1G
Related LinksS-1200B, S-1200B37-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B37-M5T1G Details Description
Related parts for S-1200B37-M5T1G
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.5A SC70-6 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 1/0AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN 280POS PLASTIC PEG datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf