Seiko Instruments S-1200B54-M5T1G
S-1200B54-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B54-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.4V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1200B54-M5T1G.pdf
Availability of S-1200B54-M5T1G
QUANTITY
S-1200B54-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B54-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1200B54-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.4V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B54-M5T1G
Related LinksS-1200B, S-1200B54-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B54-M5T1G Details Description
Related parts for S-1200B54-M5T1G
CONN RECEPT HM R/A 2MM 55POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 82K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf