Seiko Instruments S-24CS16A0I-T8T1G
S-24CS16A0I-T8T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-24CS16A0I-T8T1G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
S-24CS16A0I-T8T1G.pdf
Availability of S-24CS16A0I-T8T1G
QUANTITY
S-24CS16A0I-T8T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-24CS16A0I-T8T1G
Internal Part NumberEIS-S-24CS16A0I-T8T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-24CS16A0I-T8T1G
Related LinksS-24CS16, S-24CS16A0I-T8T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-24CS16A0I-T8T1G Details Description
Related parts for S-24CS16A0I-T8T1G
LED 5MM QUAD SUP DIFF YEL PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
ACCY ACTUATOR FOR HL-5300 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf