Seiko Instruments S-8120CNB-DRB-TF-G
S-8120CNB-DRB-TF-G picture photo
Mfg. Part Number
S-8120CNB-DRB-TF-G
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC-82AB
Datasheet Download
S-8120CNB-DRB-TF-G.pdf
Availability of S-8120CNB-DRB-TF-G
QUANTITY
S-8120CNB-DRB-TF-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-8120CNB-DRB-TF-G
Internal Part NumberEIS-S-8120CNB-DRB-TF-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local-40°C ~ 100°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply2.4 V ~ 10 V
Resolution8.2mV/°C
Features-
Accuracy - Highest (Lowest)±2.5°C
Test Condition-30°C ~ 100°C
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-8120CNB-DRB-TF-G
Related LinksS-8120CNB, S-8120CNB-DRB-TF-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-8120CNB-DRB-TF-G Details Description
Related parts for S-8120CNB-DRB-TF-G
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL HISIDE POWERSO10 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 2POS ZE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf