Seiko Instruments S-812C21AY-B-G
S-812C21AY-B-G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C21AY-B-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 30MA TO92-3
Datasheet Download
S-812C21AY-B-G.pdf
Availability of S-812C21AY-B-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-812C21AY-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C21AY-B-G
Internal Part NumberEIS-S-812C21AY-B-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output30mA
Voltage - Dropout (Typical)0.46V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C21AY-B-G
Related LinksS-812C2, S-812C21AY-B-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C21AY-B-G Details Description
Related parts for S-812C21AY-B-G
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf