Seiko Instruments S-812C26BMC-C4GT2G
S-812C26BMC-C4GT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C26BMC-C4GT2G
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 30MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C26BMC-C4GT2G.pdf
Availability of S-812C26BMC-C4GT2G
QUANTITY
S-812C26BMC-C4GT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C26BMC-C4GT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C26BMC-C4GT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output30mA
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C26BMC-C4GT2G
Related LinksS-812C26B, S-812C26BMC-C4GT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C26BMC-C4GT2G Details Description
Related parts for S-812C26BMC-C4GT2G
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 24.3A 2.3 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW UMD2 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf