Seiko Instruments S-812C35AY-B-G
S-812C35AY-B-G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C35AY-B-G
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 50MA TO92-3
Datasheet Download
S-812C35AY-B-G.pdf
Availability of S-812C35AY-B-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-812C35AY-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C35AY-B-G
Internal Part NumberEIS-S-812C35AY-B-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C35AY-B-G
Related LinksS-812C3, S-812C35AY-B-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C35AY-B-G Details Description
Related parts for S-812C35AY-B-G
CRIMP TOOL 22-24 32-36 AWG CGRID datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL CHIP AUTO RADIO 100HTQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HDR 20POS 2MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
6P8C 2W VH XCHD datasheet.pdf