Seiko Instruments S-812C41BMC-C4VT2G
S-812C41BMC-C4VT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C41BMC-C4VT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.1V 65MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C41BMC-C4VT2G.pdf
Availability of S-812C41BMC-C4VT2G
QUANTITY
S-812C41BMC-C4VT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C41BMC-C4VT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C41BMC-C4VT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.1V
Current - Output65mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C41BMC-C4VT2G
Related LinksS-812C41B, S-812C41BMC-C4VT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C41BMC-C4VT2G Details Description
Related parts for S-812C41BMC-C4VT2G
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 CRIMP BLACK datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 PLAIN70507526 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf