Seiko Instruments S-812C42AUA-C2WT2G
S-812C42AUA-C2WT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C42AUA-C2WT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 65MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C42AUA-C2WT2G.pdf
Availability of S-812C42AUA-C2WT2G
QUANTITY
S-812C42AUA-C2WT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C42AUA-C2WT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C42AUA-C2WT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output65mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C42AUA-C2WT2G
Related LinksS-812C42A, S-812C42AUA-C2WT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C42AUA-C2WT2G Details Description
Related parts for S-812C42AUA-C2WT2G
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 750MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 440UF 165V QC TERM datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
RES 1.4386K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 20POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 16KV SCREW datasheet.pdf