Seiko Instruments S-812C43BMC-C4XT2G
S-812C43BMC-C4XT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C43BMC-C4XT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.3V 65MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C43BMC-C4XT2G.pdf
Availability of S-812C43BMC-C4XT2G
QUANTITY
S-812C43BMC-C4XT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C43BMC-C4XT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C43BMC-C4XT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.3V
Current - Output65mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C43BMC-C4XT2G
Related LinksS-812C43B, S-812C43BMC-C4XT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C43BMC-C4XT2G Details Description
Related parts for S-812C43BMC-C4XT2G
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf