Seiko Instruments S-814A26AMC-BCQT2G
S-814A26AMC-BCQT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A26AMC-BCQT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
S-814A26AMC-BCQT2G.pdf
Availability of S-814A26AMC-BCQT2G
QUANTITY
S-814A26AMC-BCQT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A26AMC-BCQT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A26AMC-BCQT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A26AMC-BCQT2G
Related LinksS-814A26A, S-814A26AMC-BCQT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A26AMC-BCQT2G Details Description
Related parts for S-814A26AMC-BCQT2G
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT LEFT BLACK 48POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 125V RADIAL datasheet.pdf