Seiko Instruments S-814A26AUC-BCQT2G
S-814A26AUC-BCQT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A26AUC-BCQT2G
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT89-5
Datasheet Download
S-814A26AUC-BCQT2G.pdf
Availability of S-814A26AUC-BCQT2G
QUANTITY
S-814A26AUC-BCQT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A26AUC-BCQT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A26AUC-BCQT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A26AUC-BCQT2G
Related LinksS-814A26A, S-814A26AUC-BCQT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A26AUC-BCQT2G Details Description
Related parts for S-814A26AUC-BCQT2G
FUSE CERAMIC 25A 65VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAK 2.5 32 KRG BLUE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES 38.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 5"W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf