Seiko Instruments S-814A29AMC-BCTT2G
S-814A29AMC-BCTT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A29AMC-BCTT2G
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
S-814A29AMC-BCTT2G.pdf
Availability of S-814A29AMC-BCTT2G
QUANTITY
S-814A29AMC-BCTT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A29AMC-BCTT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A29AMC-BCTT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A29AMC-BCTT2G
Related LinksS-814A29A, S-814A29AMC-BCTT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A29AMC-BCTT2G Details Description
Related parts for S-814A29AMC-BCTT2G
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
GDT 4500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf