Seiko Instruments S-814A38AUC-BDCT2G
S-814A38AUC-BDCT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A38AUC-BDCT2G
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.11A SOT89-5
Datasheet Download
S-814A38AUC-BDCT2G.pdf
Availability of S-814A38AUC-BDCT2G
QUANTITY
S-814A38AUC-BDCT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A38AUC-BDCT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A38AUC-BDCT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output110mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A38AUC-BDCT2G
Related LinksS-814A38A, S-814A38AUC-BDCT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A38AUC-BDCT2G Details Description
Related parts for S-814A38AUC-BDCT2G
CAP FILM 1100PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DEV PGM ADPT FOR 42-PIN 0.8MM SS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MODULE EVAL DIP ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf