Seiko Instruments S-814A58AMC-BDWT2G
S-814A58AMC-BDWT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A58AMC-BDWT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.8V 0.18A SOT23-5
Datasheet Download
S-814A58AMC-BDWT2G.pdf
Availability of S-814A58AMC-BDWT2G
QUANTITY
S-814A58AMC-BDWT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A58AMC-BDWT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A58AMC-BDWT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.8V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A58AMC-BDWT2G
Related LinksS-814A58A, S-814A58AMC-BDWT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A58AMC-BDWT2G Details Description
Related parts for S-814A58AMC-BDWT2G
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 0804 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
M12 SCREW PLUG datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 422.2VWM 748.8VC DO15 datasheet.pdf
LS,STR,CDY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf