Seiko Instruments S-814A58AUC-BDWT2G
S-814A58AUC-BDWT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A58AUC-BDWT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.8V 0.18A SOT89-5
Datasheet Download
S-814A58AUC-BDWT2G.pdf
Availability of S-814A58AUC-BDWT2G
QUANTITY
S-814A58AUC-BDWT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A58AUC-BDWT2G
Internal Part NumberEIS-S-814A58AUC-BDWT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.8V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A58AUC-BDWT2G
Related LinksS-814A58A, S-814A58AUC-BDWT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A58AUC-BDWT2G Details Description
Related parts for S-814A58AUC-BDWT2G
CONN HEADER .100 SINGL R/A 9POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 15MM datasheet.pdf
LED MOUNT .650" datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 5V datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf