Seiko Instruments S-816A53AMC-BBCT2G
S-816A53AMC-BBCT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-816A53AMC-BBCT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5.3V 1A SOT23-5
Datasheet Download
S-816A53AMC-BBCT2G.pdf
Availability of S-816A53AMC-BBCT2G
QUANTITY
S-816A53AMC-BBCT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-816A53AMC-BBCT2G
Internal Part NumberEIS-S-816A53AMC-BBCT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-816A53AMC-BBCT2G
Related LinksS-816A53A, S-816A53AMC-BBCT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-816A53AMC-BBCT2G Details Description
Related parts for S-816A53AMC-BBCT2G
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
PLATFORM DEV DGTL VIDEO DM6437 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf