Seiko Instruments S-817A59APF-CVWTFG
S-817A59APF-CVWTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-817A59APF-CVWTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.9V 75MA SNT4A
Datasheet Download
S-817A59APF-CVWTFG.pdf
Availability of S-817A59APF-CVWTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-817A59APF-CVWTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817A59APF-CVWTFG
Internal Part NumberEIS-S-817A59APF-CVWTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.9V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-817A59APF-CVWTFG
Related LinksS-817A59A, S-817A59APF-CVWTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-817A59APF-CVWTFG Details Description
Related parts for S-817A59APF-CVWTFG
RESISTOR KIT 1-1M 1/16W 2600PCS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO220 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf