Seiko Instruments S-817B59AMC-CXWT2G
S-817B59AMC-CXWT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-817B59AMC-CXWT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.9V 75MA SOT23-5
Datasheet Download
S-817B59AMC-CXWT2G.pdf
Availability of S-817B59AMC-CXWT2G
QUANTITY
S-817B59AMC-CXWT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817B59AMC-CXWT2G
Internal Part NumberEIS-S-817B59AMC-CXWT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.9V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-817B59AMC-CXWT2G
Related LinksS-817B59A, S-817B59AMC-CXWT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-817B59AMC-CXWT2G Details Description
Related parts for S-817B59AMC-CXWT2G
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC BINARY COUNTR/DIV RIPL 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363 datasheet.pdf
TOOL ERGONOMIC CRIMPING 10-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf