Seiko Instruments S-818A23AMC-BGDT2G
S-818A23AMC-BGDT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A23AMC-BGDT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.3V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A23AMC-BGDT2G.pdf
Availability of S-818A23AMC-BGDT2G
QUANTITY
S-818A23AMC-BGDT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A23AMC-BGDT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A23AMC-BGDT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.51V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A23AMC-BGDT2G
Related LinksS-818A23A, S-818A23AMC-BGDT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A23AMC-BGDT2G Details Description
Related parts for S-818A23AMC-BGDT2G
JUMPER-H1505TR/A2015V/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf