Seiko Instruments S-818A24AMC-BGET2G
S-818A24AMC-BGET2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A24AMC-BGET2G
Brief Description
IC REG LDO 2.4V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A24AMC-BGET2G.pdf
Availability of S-818A24AMC-BGET2G
QUANTITY
S-818A24AMC-BGET2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A24AMC-BGET2G
Internal Part NumberEIS-S-818A24AMC-BGET2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.4V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.51V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A24AMC-BGET2G
Related LinksS-818A24A, S-818A24AMC-BGET2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A24AMC-BGET2G Details Description
Related parts for S-818A24AMC-BGET2G
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 183A 780W TO264 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 20M datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
PLIERS, DRIVER INSULATED SET datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf