Seiko Instruments S-818A43AMC-BGXT2G
S-818A43AMC-BGXT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A43AMC-BGXT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.3V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A43AMC-BGXT2G.pdf
Availability of S-818A43AMC-BGXT2G
QUANTITY
S-818A43AMC-BGXT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A43AMC-BGXT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A43AMC-BGXT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A43AMC-BGXT2G
Related LinksS-818A43A, S-818A43AMC-BGXT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A43AMC-BGXT2G Details Description
Related parts for S-818A43AMC-BGXT2G
JUMPER-H1504TR/A3049N/X 10" datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT FOR DS700 .073" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 350V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf