Seiko Instruments S-818A45AMC-BGZT2G
S-818A45AMC-BGZT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A45AMC-BGZT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A45AMC-BGZT2G.pdf
Availability of S-818A45AMC-BGZT2G
QUANTITY
S-818A45AMC-BGZT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A45AMC-BGZT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A45AMC-BGZT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A45AMC-BGZT2G
Related LinksS-818A45A, S-818A45AMC-BGZT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A45AMC-BGZT2G Details Description
Related parts for S-818A45AMC-BGZT2G
CONN RECEPT 40POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
VARISTOR 702V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 49.9M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
YAL NATURAL 1/2"X 36YD BULK datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf