Seiko Instruments S-818A45AUC-BGZT2G
S-818A45AUC-BGZT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A45AUC-BGZT2G
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A45AUC-BGZT2G.pdf
Availability of S-818A45AUC-BGZT2G
QUANTITY
S-818A45AUC-BGZT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A45AUC-BGZT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A45AUC-BGZT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A45AUC-BGZT2G
Related LinksS-818A45A, S-818A45AUC-BGZT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A45AUC-BGZT2G Details Description
Related parts for S-818A45AUC-BGZT2G
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SOIC datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf