Seiko Instruments S-818A54AUC-BHIT2G
S-818A54AUC-BHIT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A54AUC-BHIT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.4V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A54AUC-BHIT2G.pdf
Availability of S-818A54AUC-BHIT2G
QUANTITY
S-818A54AUC-BHIT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A54AUC-BHIT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A54AUC-BHIT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.4V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A54AUC-BHIT2G
Related LinksS-818A54A, S-818A54AUC-BHIT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A54AUC-BHIT2G Details Description
Related parts for S-818A54AUC-BHIT2G
REGULATOR 12V-2.5V 7A SIP HORZ datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL 100PC datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf