Seiko Instruments S-818A60AMC-BHOT2G
S-818A60AMC-BHOT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A60AMC-BHOT2G
Brief Description
IC REG LDO 6V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A60AMC-BHOT2G.pdf
Availability of S-818A60AMC-BHOT2G
QUANTITY
S-818A60AMC-BHOT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A60AMC-BHOT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A60AMC-BHOT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A60AMC-BHOT2G
Related LinksS-818A60A, S-818A60AMC-BHOT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A60AMC-BHOT2G Details Description
Related parts for S-818A60AMC-BHOT2G
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANER 64BGA datasheet.pdf
SSR IP00 75A/240VAC LVAC INPUT datasheet.pdf
CONV DC/DC SIP 52.8W .75-3.6VOUT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf