Seiko Instruments S-8520C50MC-BSJT2G
S-8520C50MC-BSJT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-8520C50MC-BSJT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5
Datasheet Download
S-8520C50MC-BSJT2G.pdf
Availability of S-8520C50MC-BSJT2G
QUANTITY
S-8520C50MC-BSJT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-8520C50MC-BSJT2G
Internal Part NumberEIS-S-8520C50MC-BSJT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max75kHz
Duty Cycle100%
Voltage - Supply2.5 V ~ 10 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-8520C50MC-BSJT2G
Related LinksS-8520C50, S-8520C50MC-BSJT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-8520C50MC-BSJT2G Details Description
Related parts for S-8520C50MC-BSJT2G
DEKAFIX GW 5 MARKED 158 50/CD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .127M 27POS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.767" NYLON BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A POWERPAK8X8 datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf